Forskare som kan kommentera IPCCs rapport 2023

Chalmers
KlimatfrÄgor / IPCC

Karlstads universitet
Avit Bhowmik
som Àr universitetslektor i risk- och miljöstudier vid Centrum för forskning om samhÀllsrisker. Han kan prata om sjÀlva rapporten och vad mÀnniskor kan göra sjÀlva för att hejda klimatförÀndringarna. Honom nÄr ni via e-post avit.bhowmik@kau.se eller direktnummer 054-700 1044.

Nina Christenson, filosofie doktor i biologi med inriktning didaktik, Ă€r med i projektet ”Att undervisa om klimatförĂ€ndringar – teoretisering av klimatkunnande och utveckling av lĂ€rtillfĂ€llen”. Hon kan uttala sig om klimatrapporten och hur unga ser pĂ„ klimatförĂ€ndring och hur man lĂ€r ut till elever. Hon nĂ„s pĂ„ e-post nina.christenson@kau.se eller telefon 054-700 2297 eller 073-301 9953. De nĂ€rmsta dagarna Ă€r hon dock pĂ„ resande fot och kan vara lĂ€ttast att nĂ„ via mejlen.

Linköpings universitet – experter IPPC rapport
Internationell klimatpolitik och hÄllbar utveckling
Björn-Ola Linnér
, professor, 011-36 32 33, bjorn-ola.linner@liu.se

Klimatpolitik och klimatpolicy
Mathias Fridahl
, universitetslektor, 011-36 31 84, mathias.fridahl@liu.se

Geopolitiska aspekter av klimatförÀndringar i drabbade önationer
Malaika Mikaelsson
, doktorand, 013-28 10 25, malaika.mikaelsson@liu.se

Biologisk mÄngfald, hotade arter och ekosystemtjÀnster
Karl-Olof Bergman
, universitetslektor, 013-28 26 85 karl-olof.bergman@liu.se

VÀxthusgasutslÀpp och klimatförÀndring
David Bastviken
, professor, 013-28 22 91, david.bastviken@liu.se

HĂ„llbart beslutsfattande
Erik Glaas
, universitetslektor, 011-36 31 83, erik.glaas@liu.se,

Miljöpolitik och klimataktivism
Eva Lövbrand
, professor, 011-36 33 93, eva.lovbrand@liu.se

Negativa utslÀpp och geoengineering
Anders Hansson
, bitrÀdande professor, 013-28 29 30, anders.n.hansson@liu.se

Aktörer inom internationellt klimatsamarbete
Mattias Hjerpe
, universitetslektor, 011-36 34 38, mattias.hjerpe@liu.se

KTH
Experter vid KTH: HĂ„llbar utveckling

Linneuniversitetet
Expertlista – klimatforskning med mĂ„nga olika perspektiv

Lunds universitet
IPCC mm

Jordens klimat och klimatförÀndringar
Övriga expertomrĂ„den inom hĂ„llbarhet

Det gĂ„r ocksĂ„ fint att kontakta Sara HĂ„kansson, kommunikatör vid centrum för miljö- och klimatvetenskap, Lunds universitet  sara.hakansson@cec.lu.se 070 – 378 10 55

Stockholms universitet
Klimat och klimatförĂ€ndringar – experter vid Stockholms universitet

Sveriges lantbruksuniversitet
SLU-forskare inom klimatrelaterade omrÄden

UmeÄ universitet
Annika Nordlund
sitter i Klimatpolitiska rÄdet.

Katarina Eckerberg Àr professor emerita i statsvetenskap, sÀrskilt offentlig förvaltning, och har forskat om miljö-, klimat- och naturresurspolitik pÄ global, nationell och lokal nivÄ.

Vid Climate Impacts Research Centre uppe i Abisko finns mÀngder av kunskap.