I en tid av klimatförÀndringar och oro behövs hopp. I en nyskriven antologi samlas berÀttelser om möjliga positiva framtider.
â Vi lever i en tid dĂ„ vi omges av mĂ„nga mörka framtidsberĂ€ttelser. DĂ€rför har vi arbetat fram en metod för att skapa hopp och framtidsberedskap med hjĂ€lp av fantasi och kreativt skrivande, sĂ€ger Camilla Brudin Borg, projektledare och forskare i litteraturvetenskap vid Göteborg universitet.
Antologin Framtidsutopier Àr en del av projektet Utopian stories, dÀr skolelever och allmÀnhet uppmanats skicka in korta fiktiva berÀttelser om det goda livet i framtiden.
â Vi vill engagera deltagarna i samtalet om vĂ„r gemensamma framtid. Hur skulle en framtida tillvaro se ut som Ă€r bra för bĂ„de oss och planeten och som inkluderar ett vĂ€lmĂ„ende för sĂ„vĂ€l djur som jordens ekosystem? Vi tĂ€nker oss att kreativa, fiktiva berĂ€ttelser skulle kunna bidra med bĂ„de nytĂ€nkande idĂ©er och lösningar, sĂ€ger Camilla Brudin Borg.
Klimatforskning och litteraturvetenskap
Den pedagogiska metoden att skriva egna utopier kan anvÀndas i skolans klimatundervisning som kombineras med kreativt skrivande och litteraturlÀsning. Den kan anvÀndas i alla Ärskurser, men ocksÄ inom företag och organisationer dÀr man behöver utmana konventionellt tÀnkande och skapa fler möjligheter i omstÀllningsarbetet.
â Under projektets gĂ„ng har vi mött mĂ„nga unga som oroar sig för framtiden. Genom att öva pĂ„ att skriva positiva framtidsberĂ€ttelser utvidgas förmĂ„gan att förestĂ€lla sig andra möjliga scenarier. Detta kan ocksĂ„ stĂ€rka kĂ€nslan av hopp inför framtiden, sĂ€ger Camilla Brudin Borg.
Inom projektet jÀmförs nu de insamlade berÀttelserna med de fem framtidsscenarier som FN:s klimatpanel IPCC anvÀnder, vilka Àr baserade pÄ socioekonomiska utrÀkningar.
â NĂ€r vi ber deltagarna skriva behöver de inte ta hĂ€nsyn till IPCC:s begrĂ€nsningar, utan skribenterna har fĂ„tt fantisera fritt om framtida nytĂ€nkande hĂ„llbara samhĂ€llen. Genom utopiskt kreativt skrivande vill vi pĂ„ sĂ„ sĂ€tt inspirera till fler samtal om omstĂ€llningen mot en hĂ„llbar framtid och ett framtida gott liv tillsammans.
Kontakt:
Camilla Brudin Borg, tel: 0705-198516, e-post: camilla.brudin.borg@lir.gu.se
FAKTA
Projektet Utopian stories Àr ett samarbete mellan Göteborgs universitet, Bolincentret för klimatforskning vid Stockholms universitet, Nobel Prize Museum och en rad andra samarbetspartners. Projektledare Àr Camilla Brudin Borg, forskare i litteraturvetenskap vid Göteborgs universitet och Alasdair Skelton, professor i geokemi och petrologi vid Stockholms universitet. Boken Framtidsutopier finns att köpa i bokhandeln men kan ocksÄ laddas ner pÄ projektets webbplats, dÀr den gÄr att bestÀlla till skolpris för skolor som vill arbeta med metoden.