Vid Linköpings universitet bedrivs bred forskning inom ämnet energi. Här hittar du experter som kan svara på just dina frågor om bland annat energieffektivisering, elpriser eller förnybar energi.

Saknar du en expert inom ett specifikt ämne, kontakta gärna presstjänsten vid Linköpings universitet på press@liu.se.

Högupplösta bilder på forskarna finns här.

Energisystem, energieffektivisering och elpriser
Louise √Ėdlund, professor, louise.odlund@liu.se, 013-28 44 91

Energiomställning
Harald Rohracher, professor, harald.rohracher@liu.se, 013-28 29 75

Geopolitisk osäkerhet på energimarknaden och ekonomisk tillväxt
Gazi Salah Uddin, biträdande professor, gazi.salah.uddin@liu.se, 013-28 22 01 (endast engelska)

Förnybar energi och biogaslösningar
Jonas Ammenberg, universitetslektor, jonas.ammenberg@liu.se, 013-28 16 79

Regionala energisystem med fokus på el-, transport- och fjärrvärmesektor
Danica Djuric Ilic, universitetslektor, danica.djuric.ilic@liu.se, 013-28 11 14

Fjärrvärme och hållbara städer
Dick Magnusson, universitetslektor, dick.magnusson@liu.se, 013-28 57 41

Energianvändning i hushåll och verksamheter
Kajsa Ellegård, professor emerita, kajsa.ellegard@liu.se, 013-28 58 36

Sociala och politiska aspekter för energi och energitransformation
Johan Nordensvärd, universitetslektor, johan.nordensvard@liu.se

Megaspel om energisystem
Ola Leifler, universitetslektor, ola.leifler@liu.se, 013-28 16 97

Styrmedel för effektiv energianvändning i industrin
Partik Thollander, professor, patrik.thollander@liu.se, 013-28 57 45

I nyhetsbrevet ”Forskning och samh√§lle – nyheter fr√•n Link√∂pings universitet” f√•r du ta del av det senaste inom forskning och samverkan vid Link√∂pings universitet. Vi ber√§ttar om nya uppt√§ckter, hur forskning kommer till nytta och hur samverkan bidrar till att kunskap sprids. Prenumerera h√§r!

Presskontakt:
Anders Törneholm
Telefon:
013-28 68 39
Epost:
anders.torneholm@liu.se
Presskontakt:
Karin Söderlund Leifler
Telefon:
013-28 13 95
Epost:
karin.soderlund.leifler@liu.se
Presskontakt:
Anna-Karin Thorstensson
Telefon:
013-281302
Epost:
anna-karin.thorstensson@liu.se