Luleå tekniska universitet har forskare som kan belysa och svara på frågor inom olika områden som – direkt eller indirekt – påverkas av invasionen av Ukraina. Däribland energifrågor, cybersäkerhet, brokonstruktioner och frågor om produktion och infrastruktur. Listan uppdateras.

Maskininlärning; frågor rörande manipulerade filmer (deepfake) och hate speech detection, det vill säga automatiserade metoder för att upptäcka hatpropaganda/hets mot folkgrupp i t ex sociala medier:
Marcus Liwicki, professor i maskininlärning, marcus.liwicki@ltu.se
Pressbild på Marcus Liwicki.

Informations- och cybersäkerhet; risker och hothantering:
Martin Lundgren, universitetslektor i informationssystem, 0920-49 39 90, martin.lundgren@ltu.se
Pressbild på Martin Lundgren.

Energiomställning – energitillförsel, energianvändning och energimarknader:
Anna Krook-Riekkola, biträdande professor i energiteknik vars forskning har fokus på den pågående energiomställningen, hur vi kan nå klimatmålen och att göra omställningen mer rättvis, anna.krook-riekkola@ltu.se, +1(602) 757 17 24
Pressbild på Anna Krook-Riekkola.

Vätgasbaserade energisystem:
Cecilia Wallmark, verksamhetsledare för Center for Hydrogen Energy Systems Sweden, CH2ESS, 070-549 20 76, Cecilia.wallmark@ltu.se
Pressbild på Cecilia Wallmark.

Biodrivmedel från skogsrester, vätgasfrågor:
Rikard Gebart, professor i energiteknik, 0920-49 21 96, Rikard.Gebart@ltu.se
Pressbild på Rikard Gebart.

Broteknik och konstruktioner, metoder för bedömning av skador och metoder för förstärkning eller reparation:
Gabriel Sas, professor i byggkonstruktion, 0920-49 62 92, gabriel.sas@ltu.se
Pressbild på Gabriel Sas.

Komplexa cyber- och automationssystem för produktion och infrastruktur:
Jerker Delsing, professor i cyberfysiska system,070-626 19 31, jerker.delsing@ltu.se
Pressbild på Jerker Delsing.

Luleå tekniska universitet är i stark tillväxt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF, ledande internationella universitet samt med regionala och nationella aktörer. Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,9 miljarder kronor per år. Vi är idag 1 815 anställda och 19 155 studenter.
Läs mer på www.ltu.se och följ oss gärna på Twitter: @LTUniv och LinkedIn 

Presskontakt:
Katarina Karlsson
Telefon:
0920 49 21 28
Epost:
katarina.karlsson@ltu.se
Presskontakt:
Sofia Stridsman
Telefon:
0920 49 36 29
Epost:
sofia.stridsman@ltu.se