Mediekontakter Naturvetenskapliga fakulteten:

ASTRONOMI, himlafenomen, kometer, planeter…
Maria Sundin, Institutionen för fysik
0702-524050
031-772 31 38
Maria.Sundin@physics.gu.se

V√ĄDER klimat, temperaturer, √∂versv√§mning, ov√§der‚Ķ
Björn Holmer, Institutionen för geovetenskaper
031-786 1955
Bjorn@gvc.gu.se

HAV algblomning, maneter, främmande arter…
Hans G Hansson, Institutionen för marin ekologi
0526-68636
Hans.G.Hansson@loven.gu.se

Martin Larsvik
0526-68621
martin.larsvik@loven.gu.se

HAV övergödning, klimatförändringar
Anders Omstedt, Institutionen för geovetenskaper
031-786 2881
anders.omstedt@gvc.gu.se

DJUR mygg, getingar, maskar…
Christer Erséus, Zoologiska institutionen
031-786 3645 (arbete)
0322-631 065 (hem)
0703-576 713
christer.erseus@zool.gu.se

Däggdjur, rovdjur
Stefan Nilsson, Zoologiska institutionen
0703-380 997
031-786 3669
S.Nilsson@zool.gu.se

KEMI nanopartiklar, atmosfären…
Sara Jutterström, Institutionen för kemi
0734-407 900
060-31517 (hem)
031-7722777 (arbete)
sara.jutterstrom@chem.gu.se

CELLER/GENER cellforskning, genteknik…
Martin Markström, Institutionen för cell- och molekylärbiologi
0733-763 652
031-786 3294
Martin.Markstrom@gu.se

V√ĄXTHUSGASER, milj√∂fr√•gor, ozonlagret‚Ķ
Leif Klemedtsson, Instituionen för växt- och mijövetenskaper
0702-749 824
031-786 2632
leif.klemedtsson@dpes.gu.se

KULTURVÅRD byggnader, historiska miljöer…
Peter Sjömar, Institutionen för kulturvård
0501-75 57 84
peter.sjomar@mariestad.se

KATASTROFER jordbävningar, tsunami…
Jimmy Stigh, Institutionen för geovetenskaper
0702-465254
031-786 2802

Pressansvarig
Krister Svahn
0732-096 339
031-786 49 12 (arbete)
0340-661813 (hem)
krister.svahn@science.gu.se