Linköpings universitet har många forskare som arbetar med frågor som kan vara intressanta under sommaren 2021. Här listas några.

För att nå pressjouren under sommaren ring 013-28 10 00 för att bli kopplad eller mejla press@liu.se. Bildbank hittar du här

OS i Tokyo:
Hälsa och skador hos friidrottare
Toomas Timpka, professor i socialmedicin, 013-28 27 98, toomas.timpka@liu.se

Idrottspsykologi
Carolina Lundqvist, universitetslektor i psykologi, docent i idrottsvetenskap, +46722380018 (i Japan 12/7-6/8), carolina.lundqvist@liu.se

Idrottsskador
Martin Hägglund, professor i fysioterapi, 073-334 77 04, martin.hagglund@liu.se

Sommarens sjukdomar:
Covid-19
Särskild lista med experter på corona och dess följder

Allergier
Maria Jenmalm, professor i experimentell allergologi, 013-28 24 18, maria.jenmalm@liu.se

Fästingar och fästingburna sjukdomar
Per-Eric Lindgren, professor, medicinsk mikrobiologi, 070-08 96 852, 013 28 89 60 eller 010-10 38 586, per-eric.lindgren@liu.se

Luktsinne
Matthias Laska, professor, zoologi, 013-28 12 40, matthias.laska@liu.se (kommunicerar på engelska

Bakterier och bakteriesjukdomar
Per-Eric Lindgren, professor, medicinsk mikrobiologi, 070-08 96 852, 013 28 89 60 eller 010-10 38 586, per-eric.lindgren@liu.se

Virus
Jorma Hinkula, professor, molekylär virologi, 013-28 28 46, jorma.hinkula@liu.se

Beroendeproblematik, alkohol och narkotika
Markus Heilig, professor i psykiatri, 070-085 0769, markus.heilig@liu.se

Nätdroger

Henrik Gréen, professor i forensiska vetenskaper, 010-483 4157,henrik.green@liu.se

Sommarens djur och natur:
Nationalparker och vår bild av dem
Emelie Fälton, 013-28 22 31, emelie.falton@liu.se

Biologisk mångfald, hotade arter och ekosystemtjänster
Karl-Olof Bergman, universitetslektor, ekologi, 013-28 26 85 karl-olof.bergman@liu.se

Djurs beteende
Per Jensen, professor i etologi, 013-28 12 98, per.jensen@liu.se

Hur katter och människor kommunicerar med varandra
Robert Eklund, biträdande professor, 013-28 29 43, robert.eklund@liu.se

Familjeliv och semester:
Alkohol
Fredrik Kugelberg, docent i rättstoxikologi, 070-5515012, fredrik.kugelberg@liu.se
Markus Heilig, professor i psykiatri (inklusive beroende av alkohol och narkotika), markus.heilig@liu.se, 070-085 0769

Våld mot barn, psykisk ohälsa hos barn och ungdomar
Laura Korhonen, professor, 013-28 11 81, laura.korhonen@liu.se

Landsbygdshistoria
Kalle Bäck, professor emeritus, historia, 013-28 28 09, kalle.back@liu.se

Inför skolstart:
Betyg och bedömning
Magnus Hultén, professor, 011-36 32 41, magnus.hulten@liu.se
Håkan Löfgren, biträdande professor, 013-28 20 51, hakan.lofgren@liu.se

Sociala relationer och mobbning
Robert Thornberg, professor, 013-28 21 18, robert.thornberg@liu.se

Specialpedagogiska frågor, lärarutbildning och elevassistenter
Henrik Lindqvist, universitetslektor, 013-28 26 53, henrik.lindqvist@liu.se

Skolan och marknaden
Andreas Fejes, professor, 013-28 21 36, andreas.fejes@liu.seMagnus Dahlstedt, professor, 011-36 32 37, magnus.dahlstedt@liu.se

Migration, integration och utbildning
Magnus Dahlstedt, professor, 011-36 32 37, magnus.dahlstedt@liu.seAndreas Fejes, professor, 013-28 21 36, andreas.fejes@liu.se

Utbildning och lärande
Anders Jidesjö, fil dr, naturvetenskapernas didaktik, 013-28 89 02, anders.jidesjo@liu.se

Vuxenutbildning och folkbildning
Andreas Fejes, professor, 013-28 21 36, andreas.fejes@liu.se

Europa, flyktingar och migration:
Flyktingar och migration
Stefan Jonsson, professor i etnicitet, 011-36 36 30, stefan.jonsson@liu.se

Europa, flyktingar och migration
Peo Hansen, professor i statsvetenskap, 011-36 34 23, peo.hansen@liu.se

Samhälle och miljö:
Regeringskrisen
Johan Wänström, universitetslektor och statsvetare, 0734613152, johan.wanstrom@liu.se

Halvledarbrist och tillverkningsindustri
Jonas Sundqvist, adjungerad universitetslektor i kemi, 076-76 39467 jonas.sundqvist@liu.se

Hållbar utveckling, cirkulär ekonomi och resurseffektivitet
Mattias Lindahl, professor, 013-28 11 08, mattias.lindahl@liu.se

Biologisk mångfald, hotade arter och ekosystemtjänster
Karl-Olof Bergman, universitetslektor, ekologi, 013-28 26 85 karl-olof.bergman@liu.se

AI och autonoma systems säkerhet
Simin Nadjm-Tehrani, professor i datavetenskap, 070-228 24 12 simin.nadjm-tehrani@liu.se

I nyhetsbrevet ”Forskning och samhälle – nyheter från Linköpings universitet” får du ta del av det senaste inom forskning och samverkan vid Linköpings universitet. Vi berättar om nya upptäckter, hur forskning kommer till nytta och hur samverkan bidrar till att kunskap sprids. Prenumerera här!

Presskontakt:
Therese Ekstrand Amaya
Telefon:
013-28 22 51
Epost:
therese.ekstrand.amaya@liu.se